Atrakcje w pobliżu

Mielno i okolice - co warto zobaczyć i co robić, kiedy pada?

Nie samym słońcem Bałtyk stoi i za to też go kochamy! Każdy wie, że wakacje nad naszym morzem, to czasem słońce, czasem deszcz – jak w słynnym Bollywoodzkim przeboju kinowym… Cóż, zamiast narzekać – szukajmy sposobów na miłe spędzenie czasu, niezależnie od pogody.

A cytując klasyka – pogoda jest zawsze, trzeba tylko mieć odpowiednie ubrania 

(i dobry humor – dodajemy my). 

Ścieżka edukacyjna w Mielnie. Jest to jedna z atrakcji, którą polecamy na krótką wycieczkę z dzieckiem. 

Ścieżka mierzy 2,9 km – duża pętla. Oznakowana jest kolorem czerwonym. Jest krótszy wariant znakowany na niebiesko – 1,5 km, ale omija się kilka punktów. Na trasie są punkty – informacje o historii oraz wiedza o przyrodzie. Czas przejścia ścieżki to około 35 minut, jednak na Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic są takie miejsca, w których na pewno warto zatrzymać się na dłużej, jeśli wędrujecie z dzieckiem 😉 

Kotwica upamiętnia ludzi, którzy nie wrócili z pracy na morzu. Pomnik został przywieziony ze Stoczni Szczecińskiej. Potem warto pójść na zachód, ulicą Wydmową do przystani rybackiej. Po drodze mija się wiele restauracji i barów, które urozmaicą spacer. Przystań rybacka jest pięknym i kameralnym miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć. Można tam zjeść coś dobrego lub kupić świeżą rybę na wieczornego grilla! 

Warta uwagi za sprawą widoków, które rozciągają się wzdłuż całej promenady. Bardzo przyjemnie się nią spaceruje, a dzieci mogą trasę pokonać rowerkiem. Są tam ławeczki, na których można usiąść i odpocząć lub po prostu rozkoszować się widokami. Co jakiś czas jest możliwość, żeby zejść schodami na plażę.

Główną atrakcją turystyczną dla dzieci w Mielnie i obowiązkowym punktem zwiedzania jest pomnik morsa. To kultowe miejsce, przy którym prawie każdy robi sobie zdjęcia. Mors stoi tam od 2004 roku, jako symbol corocznego Międzynarodowego Zlotu Morsów. Stoi przy chyba najpopularniejszym wejściu na plażę. Jeśli zwiedzasz Mielno, to koniecznie podejdź do tego pomnika.

Tuż przy pomniku morsa znajduje się mural przedstawiający rybę i statki na morzu. Stworzył go Cukin – artysta z Koszalina. Wygląda bardzo interesująco i dodaje artystycznego sznytu temu miejscu.

Tam jest nieco spokojniej niż na plaży, a w sezonie po jeziorze kursują statki. Jest taras widokowy oraz ścieżka edukacyjna „Nad Jamnem”.

Interaktywna gra przygodowa, którą można toczyć wedle 3 wyraźnie odmiennych, wszelako niezmiennie emocjonujących scenariuszy. Generalnie wszystkie zabawy w pokojach typu escape room polegają na tym, aby w ciągu 60 minut rozwiązać szereg rozmaitych zagadek i wydostać się z zamknięcia. „Czacha” z Mielna proponuje turystom odpoczywającym nad morzem trzy atrakcje tego rodzaju.

Pierwsza z gier to Statek Piratów, druga przenosi uczestników do Krainy Ludożerców, natomiast ostatni z wariantów stanowi Izba Wytrzeźwień „Szulernia”. Każdy escape room przeznaczony jest dla grupki 2-6 osób, które muszą współpracować, aby uporać się ze wszystkimi zadaniami i łamigłówkami w ciągu równej godziny. Jak chwalą się gospodarze „Czachy”, ich pokoje w Mielnie to najmocniej zelektronizowane escape roomy na całym Pomorzu. To z kolei pozwoliło stworzyć naprawdę bogaty zestaw wyzwań, urządzeń i „pułapek”, które klasyczną zabawę w podchody zmieniają w prawdziwie emocjonujące, pełne zaskakujących momentów doznanie.

I jeszcze kilka słów od samych organizatorów: każdy escape room to ponad tuzin zagadek, uczestnicy mogą liczyć najwyżej na dwie podpowiedzi. Aktualny* rekord wynosi 48 minut – kto go pobije? Gwarancja dzikiej satysfakcji lub zwrot kapusty!

Opuszczone, nadgryzione już zębem czasu pozostałości po pasie umocnień na wybrzeżu, wybudowanych na początku lat ‘40 XX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się przynajmniej 3 betonowe schrony nie do końca ustalonym przeznaczeniu.

Dwa znane już od dłuższego czasu znajdują się od mniej więcej pół kilometra do kilometra na zachód od ulicy 1 Maja, poza ubitym szlakiem w pasie przybrzeżnego lasu. Mają bardzo podobne wymiary: ściany bunkrów mają ok. pół metra grubości. Tworzą prostokątną bryłę o wielkości 11*7 m. Stropy posiadają dodatkowe stalowe wzmocnienie. Zachowały się również stosunkowo duże (114*52 cm) okna obserwacyjno-strzelnicze, przez które można zajrzeć do środka. Co ciekawe, nie ma śladu po żadnych drzwiach czy włazie wejściowym.

Prawdopodobnie bunkry były częścią większego kompleksu, którego poszczególne stanowiska łączyły podziemne przejścia. Sztorm w 2012 roku odsłonił na pobliskiej plaży kolejną betonową konstrukcję – zapewne wojskową.

Powszechnie uważa się, że schrony w mieleńskim lesie służyły jako magazyn amunicji lub obserwacyjne stanowisko dowodzenia całą placówką.

Miłośnicy dwóch kółek napędzanych siłą własnych mięśni w Mielnie nie powinni narzekać na brak ciekawych tras rowerowych. Oczywiście – jak to na polskim wybrzeżu – są w zdecydowanej większości płaskie, z niemal nieodczuwalnymi wzniesieniami i zjazdami. Dzięki temu nie są przesadnie trudne, za to biegną przez ciekawe turystycznie i krajobrazowo rejony.

Najkrótszy szlak rowerowy w Mielnie prowadzi do Koszalina. Miejscowości mijane po ok. 14-kilometrowej drodze to Strzeżenice oraz Mścice. Drogę rowerową wytyczono po dawno rozebranym torowisku tramwajowym. Biegnie mniej więcej równolegle do głównych dróg krajowych i wojewódzkich. Zaczyna się przy rondzie na ul. Lechitów w Mielnie, a kończy się na ul. Morskiej w Koszalinie.

Rowerowy Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 również przebiega przez Mielno. Wśród cyklistów przyjeżdżających tutaj na wczasy najpopularniejsze są odcinki na wschód do Bielikowa (m.in. przez Dobiesławiec, Jamno i Iwęcino) oraz w drugą stronę do Pleśnej. Po drodze są choćby Chłopy, Sarbinowo i Gąski. W sumie, opisywany fragment szlaku liczy ok. 45 kilometrów. Jadąc tą trasą warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by uwiecznić mijane po drodze zabytki (rybackie chałupy szachulcowe, neogotycki kościół Odrodzenia, latarnię morską) oraz pomniki przyrody – takie jak Aleja Lipowa. Jeszcze więcej atrakcji czeka na drugim polecanym przez kolarzy wariancie: od Dźwirzyna aż do Jarosławca przez równe 102 kilometry.

Równie ciekawy jest 75-kilometrowy, niebieski Szlak Pałaców. Jeden z jego krańców znajduje się przy latarni w Gąskach, drugi – w Mostowie, ok. 30 km na południowy-wschód od samego Mielna. Swoją nazwę trasa zawdzięcza okazałym posiadłościom – najlepiej zachowały się tu Biały Pałac i Bursztynowy Pałac, oba w Strzekęcinie. To nie jedyne zabytki na szlaku, a wymienić można choćby elektrownie wodne w Rosnowie i Niedalinie.

Stowarzyszenie „Arena” oraz Gmina Mielno, są organizatorami radosnych chwil, na deptaku obok wejścia na plażę.

W okresie letnim pojawia się wielu artystów, którzy swoimi umiejętnościami wprowadzają letników w zadumę, osłupienie, stan dobrego humoru, a także nieokiełznanego śmiechu. Od 6 lipca do 31 sierpnia, ma miejsce Hyde Park Mielno.

Każdy artysta, bez zgody władz lokalnych, może występować na tamtejszym deptaku, a całe „kapeluszowe”, chowa do swojej kieszeni. W Mielnie znajduje się jedyny taki w Polsce Hyde Park.

Więcej informacji w urzędzie gminy Mielno.

Park Linowy Tukan to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi i osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Położony 5 minut od centrum Mielna, niedaleko plaży, oferuje dorosłym i dzieciom ponad 110 atrakcji na 7 zróżnicowanych trasach. Bezpieczeństwo zabawy gwarantuje profesjonalna ekipa instruktorów oraz obowiązkowy trening z zakresu technik asekuracji na jednej z dwóch tras szkoleniowych parku

Rejony Koszalina wyróżniają się bogatą strukturą krajobrazu oraz fauną i florą, niedostępną nigdzie indziej. Dlatego, w 1975 roku założono tu Obszar Chronionego Krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski – rozciągający się na pasie wybrzeża od Dźwirzyna po Wicie, zachęcając wszystkich do pieszych wycieczek. Możemy przebierać wśród lasów, łąk z osobliwą roślinnością przystosowaną do słonego środowiska oraz oczywiście plaży i wydm.

Nadmorskie miejscowości od Dźwirzyna po Wicie, a zatem Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg, Sianożęty, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy, Dąbki, Darłowo i Darłówko, otaczają piękne lasy, jeziora, malownicze wsie, w których zawsze znajdzie się jakiś interesujący zabytek, a w promieniu ok. 40 km leżą takie miasta jak Sławno, Słupsk, Ustka czy Koszalin.

Obszar chronionego krajobrazu „Koszaliński Pas Nadmorski” ma powierzchnię 48,33 ha i długość 85,5 km (sięga od gminy Kołobrzeg przez gminy: Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, miasto i gminę Koszalin oraz gminę Sianów aż po Darłowo). Obejmuje on pobrzeże Bałtyku wraz z pasem wydm oraz największymi w województwie zachodniopomorskim, przymorskimi jeziorami: Jamno, Bukowo, Kopań.

Teren ten charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów nadmorskich, gniazduje na nim ptactwo wodne, m.in. bąk, bocian biały, błotniak, derkacz, żuraw, rybitwa czy łabędź oraz występuje wiele rzadkich gatunków roślin. Jest to zatem doskonałe miejsce do uprawiania birdwatchingu.

Wyjątkowo wartościowy przyrodniczo region Pomorza, co urzędowo potwierdzono w 1975,r. Koszaliński Pas Nadmorski rozciąga się na powierzchni ponad 48 ha, wzdłuż wybrzeża od Dźwirzyna aż po Wicie, co daje ok. 85,5 km. Wydmy, plaże, jeziora, lasy i inne obszary skrzą się od różnych ekosystemów, bogatych w wiele gatunków roślin i zwierząt – zwłaszcza ptaków.

Latarnia Morska w Gąskach postawiona została w latach 1876-1878, a wysokość jej wieży sięga aż 49,80 m. Jej podstawowym budulcem jest cegła, którą podczas budowy dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie postawionym pomoście.

Latarnia jest obecnie administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona dla zwiedzających. Z jej szczytu dostrzec można malowniczy widok na Morze Bałtyckie, a także sąsiednie miejscowości: Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Cały zespół latarni morskiej, w skład którego wchodzą sama latarnia, dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur wpisane są do rejestru zabytków.

Latarnia pełni funkcję jednej z 11 stacji brzegowych na polskim wybrzeżu, systemu AIS-PL, projektu HELCOM, umożliwiającego automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Gąskach ma wysokość 50 m. Obecnie w laternie umieszczona jest soczewka pierścieniowo-bębnowa z 1500 W żarówką.

Gąski “dostały” własną latarnię morską pod koniec XIX wieku. Ceglaną budowlę ukończono w 1878 roku. Jej wysokość to niespełna 50 metrów – widoki nie jednemu zaparły dech w piersi. Konstrukcja widnieje w rejestrze zabytków. Warto wspomnieć, że blisko latarni można znaleźć glinkę zieloną, znaną z właściwości leczniczych i wykorzystywaną w produkcji kosmetyków.

Park wodny na terenie dużego kompleksu turystycznego w Łazach, funkcjonujący całkowicie na świeżym powietrzu. Aquapark Holiday Camping Resort mocno stawia na rozrywkę dla całej rodziny, co najlepiej widać po liczbie i zróżnicowaniu dostępnych atrakcji. Basen jest otwarty dla wszystkich, również gości z zarezerwowanym zupełnie gdzieś indziej noclegiem nad morzem.

Znakiem firmowym Aquaparku Holiday Camping jest duży, wodny plac zabaw pod chmurką. Atrakcji dla dzieci jest tutaj całe multum. Pierwsze, co się rzuca w oczy, to zjeżdżalnie. Można tutaj skorzystać z sześciu różnych ślizgawek – od prostej i stosunkowo krótkiej rynny, przez 18-metrową zjeżdżalnię rodzinną czy wijącą się przez 47 m krętą “Anakondę”, aż po mierzącą 88 metrów długości Zjeżdżalnię Multimedialną. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę ze względu na dodatkowe efekty dźwiękowe i wizualne w trakcie dynamicznego ślizgu. Ponadto można tutaj liczyć m.in. na armatki wodne, nadmuchiwaną kopułę czy 4 wanny jacuzzi.

Powyższy plac zabaw to jedna część parku, drugą stanowi strefa rekreacyjna. Tutaj Aquapark Holiday Camping oferuje basen z podgrzewaną wodą i przeciwprądem, dwa brodziki dla dzieciaków – o głębokości 60 i 110 cm, ten drugi wyposażony w 7-metrową zjeżdżalnię – urządzenia do hydromasażu, kolejne jacuzzi czy małą salę do zabiegów masażu oraz saunę suchą.

Ponadto na terenie Aquapark Holiday Camping Resort Łazy znajdują się jeszcze boiska do piłki plażowej (siatkówka),siłownia terenowa czy wypożyczalnie rowerów oraz quadów.

Papugarnia Koszalin to wyjątkowe miejsce, stworzone z miłości do ptaków. W naszym obiekcie papugi latają swobodnie. Nasi Goście mogą z bliska podziwiać te przepiękne zwierzęta, a także karmić je, zakupioną na terenie Papugarni karmą.

Zapraszamy – z chęcią opowiemy Wam więcej – jak żyją, co jedzą i co lubią nasze ptaki.

Godziny otwarcia

Dni robocze: 11.00-17.00
Sobota i niedziela: 11.00-18.00

 

Jazda konna w Nadmorskim Ośrodku Jazdy Konnej w Rzepkowie, nad Morzem Bałtyckim dostarcza niepowtarzalnych wrażeń. Ciekawe centrum jeździeckie działa niecałe 6 kilometrów od wybrzeża. Placówka jest doskonale wyposażona – posiada choćby dwie ujeżdżalnie – na trawie i piasku, parkur z przeszkodami czy własne, rozległe tereny na łąkach pod Rzepkowem.

Stadnina posiada więc chyba wszystko co trzeba, by nauczyć się właściwego postępowania z końmi i doskonalenia kolejnych “technicznych” elementów jeździeckiego rzemiosła. Bardziej zaawansowanych najpewniej zainteresują dłuższe wyprawy – do okolicznych lasów, nad Jezioro Jamno bądź na bałtyckie plaże. Liczba zwierząt przebywających w stadninie i ich zróżnicowanie pod względem rozmiarów czy charakteru powinno sprawić, że właściwie każdy będzie mógł sobie wybrać wierzchowca odpowiedniego dla swoich indywidualnych preferencji.

W Nadmorskim Ośrodku Jazdy Konnej w Rzepkowie funkcjonuje również pensjonat dla koni, zapewniający stosowne warunki pobytu zwierzętom (pastwiska, boksy, opiekę weterynarza, usługi kowala). Działa też siodlarnia do przechowywania wyposażenia i wypoczynku jeźdźców (kominek, taras). Organizowane są również wielodniowe obozy jeździeckie – oczywiście głównie w trakcie ferii zimowych i letnich wakacji.

Nadmorski Ośrodek Jazdy Konnej w Rzepkowie, oddalony jest od morza o ok. 6 km. Stadnina posiada dwie ujeżdżalnie – na trawie i piasku, parkur z przeszkodami, a nawet własne, rozległe tereny na łąkach pod Rzepkowem. Funkcjonuje tu też pensjonat dla koni. W tym miejscu można również z powodzeniem organizować wielodniowe obozy jeździeckie. 

Pomerania Fun Park to rodzinny park rozrywek rozmaitych, w którym można przyjemnie spędzić czas na wspólnej zabawie. Na terenie Parku znajdują się zarówno dostępne sezonowo atrakcje zewnętrzne, jak też propozycje całoroczne – z atrakcji pod dachem da się korzystać niezależnie od pory roku czy pogody. Dla wczasowiczów odwiedzających Kołobrzeg i pobliskich miejscowościach to z pewnością godna uwagi alternatywa na wypadek rzęsistego deszczu.

Na odwiedzających Pomeranię czekają m.in. strefa karuzel, autodrom, hala zabaw ze zjeżdżalniami i trampolinami, dmuchany plac zabaw, wioska wikingów Trollborg – żywy, pełen atrakcji quasi-skansen składający się z 10 średniowiecznych chat i zajmujących się codziennymi sprawami mieszkańców – rollercoaster oraz wodny świat. Ponadto do dyspozycji gości są dwie restauracje oraz liczne punkty gastronomiczne. Pomerania Fun Park to również strefa kulturalno-rozrywkowa, w której od czasu do czasu organizowane są najróżniejsze koncerty i imprezy.

Całoroczna hala zabaw to 3000 m2 czystej rozrywki. Pomerania Fun Park posiada bodaj jedyny tego rodzaju obiekt na całym Pomorzu, gdzie oprócz tradycyjnych placów zabaw typu „małpi gaj” znajduje się całe mnóstwo innych atrakcji. Poszczególne strefy zabaw są dostosowane do wieku dzieci. Wszystkie zjeżdżalnie tradycyjne, rolkowe i tubowe, baseny z kulkami, trampoliny, strefa boisk, kolejka, automaty i wiele innych atrakcji, są rozmieszczone pośród bajkowej dekoracji.

Multidyscyplinarny park rozrywki, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W przeciwieństwie do większości wesołych miasteczek, Pomerania Fun Park niedaleko Kołobrzegu funkcjonuje przez cały rok. A to za sprawą ogromnej (3000 m2 powierzchni) hali zabaw. Poza tym w Pomeranii są też autodrom, zjeżdżalnie i trampoliny, rollercoaster czy wioska wikingów.